Kategori:Bia
Sider i kategorien "Bia"
De nedenstående 200 sider er i denne kategori, ud af i alt 700.
(forrige side) (næste side)D
- Dagmar 18. jan. 1917 Sydlige Nordsø
- Dagmar 1873 Lerhamn
- Dagmar 9. feb. 1941 Østlige Nordatlant
- Dagmar 9. juni 1941 Engelske Kanal
- Dan 1929 Østersøen
- Dan 24. jan. 1917 Biscayen
- Dana 1935 Østlige Nordsø
- Dana 9. juni 1917 Shetlandsøerne
- Danevang 9. aug. 1916 Nordsøen
- Danevirke 5. jan. 1917 Engelske Kanal
- Danfjord 1948 Kap Verde
- Dania 1866 Nordlige Øresund
- Danix 15. juli 1950 Kiel Bugt
- Danmark 12. jan. 1940 Orkneyøerne
- Danmark 13. dec. 1917 Höganäs
- Danmark 1889 Nordatlanten
- Danmark 1921 Doverstrædet
- Danmark 30. dec. 1916 Galicien
- Danmark 30. juli 1942 Sierra Leone
- Danmark november 1916 Østlige Nordatlant
- Dannebrog 1900 Drogden
- Dannebrog 1907 Rio Grande do Sul
- Dannevirke 1872 Grimstad
- Dansk emigrantskibsulykke
- Danske Eg 1845 Borkum
- Despo I 1981 Barcelona
- Dettifoss 21. feb. 1945 Irske Hav
- Djursland 26. feb. 1944 Kvalsund
- Dora 1897 Tysk Sydvestafrika
- Dora 21. dec. 1942 Djerba
- Dora/Niedersachsen 15. feb. 1944 Toulon
- Doris 1930 Tees
- Dorthea 1937 Kattegat
- Douglas 1901 Caribiske Hav
- Dragør/Loda 2006 Kroatien
- Dubai Moon 2010 Adénbugten
- Dykkeren 1916 Øresund
E
- E.153 Argo 1910 Vestmannaøerne
- E.397 Neptun 1921 Oslofjorden
- E.595 Citavia 1970 Grådyb
- EAL Diamond 1990 Marokko
- Earl of Zetland 1905 Vang
- Eastland Trader 1968 Algeriet
- Edith 1937 Baleariske Hav
- Edith Bosselmann 9. dec. 1942 Memel
- Ekliptika 1914 Biscayen
- Eleonora Mærsk 17. maj 1941 Kreta
- Elie 24. nov. 1944 Lübtow
- Elisabetha 1934 Mauritius
- Elna 1919 Vedbæk
- Else 24. aug. 1942 Nordlige Storebælt
- Else Priess 1967 Tyske Bugt
- Else/Saint Blaise 8. nov. 1942 Casablanca
- Ely 27. maj 1915 Ålandshavet
- Emilie 1908 New York
- Emilie Mærsk 1941 Borkum
- Eos 27. feb. 1918 Nordsøen
- Erik 22. sep. 1918 Østlige Nordatlant
- Erika Dan/El Riaz 1974 Biscayen
- Erna 1. marts 1945 Sejerø Bugt
- Erna 1897 Falsterbo
- Erna 25. sep. 1941 Sydgrønland
- Esbern Snare 1930 Elben
- Esbjerg 25. juli 1945 Stevns
- Esmeralda 1911 Montevideo
- Esso Copenhagen 25. feb. 1942 Vestlige Nordatlant
- Ester 1. april 1917 Nordsøen
- Ester 30. nov. 1941 Borkum
- Estrid 1933 Audierne
- Estrid/Sturla 11. okt. 1942 Capri
- Etna 1891 Husby
- Europa 2001 Adénbugten
- Europa 4. maj 1941 Liverpool
- Europa 5. nov. 1918 Nordlige Nordsø
- Excellence Pleske 31. marts 1918 Doverstrædet
- Expres 1891 Grådyb Barre
F
- Falkland 1921 Darß
- Fanø 1906 Tyne
- Faro 27. jan. 1940 Orkneyøerne
- Finnborg 1948 Engelske Kanal
- Fiorella 8. juli 1917 Færøerne
- Flying Enterprise 1952 Keltiske Hav
- Flynderborg 1930 Bretagne
- Flynderborg 21. okt. 1917 Lerwick
- Fox 1912 Vestgrønland
- Fram 1. feb. 1940 Moray Firth
- Franz Rudolf 29. sep. 1942 Sydlige Østersø
- Fredensborg og England 27. jan. 1940 Orkneyøerne
- Freja 10. nov. 1916 Østandalusien
- Frem maj 1918 Sydisland
- Frem/Arafat 1978 Røde Hav
- Frida/Rapel 1944 Patagonien
- Frigga 1945 Vestlige Østersø
- Frigga 27. nov. 1950 Kattegat
- Frisia 21. okt. 1917 Nordlige Nordsø
- Frode 3. sep. 1915 Vestirland
- Frode/Omaha 27. feb. 1944 Queensland
- Fuso Maru 31. juli 1944 Luzonstrædet
- Fylla 1920 Nordatlanten
- Føina 10. dec. 1939 Vestlige Nordsø
G
- G Koch 1913 Aberdeen
- G.C. Amdrup 1951 Skagerrak
- Galeon 1922 Østersøen
- Geir 15. feb. 1943 Marokko
- Geiser og Thingvalla 1888 Vestlige Nordatlant
- General Santos City 1976 Manilabugten
- Georg Stage 1905 København
- Georgios Matsas 1955 Galicien
- Gerd 1969 Grådyb
- Gerd 22. feb. 1943 Sicilienstrædet
- Gerda 19. dec. 1916 Biscayen
- Gerda 8. maj 1940 Bergen
- Gerda Toft 1954 Tyske Bugt
- Gertrud 2. juni 1944 Kreta
- Gertrud Rask 7. feb. 1942 Nova Scotia
- Giorgione 1985 Siracusa
- Glen Head 1934 Årsdale
- Grete 11. feb. 1943 Baleariske Hav
- Grønland 29. juli 1940 Dover
- Gudrun 1970 Endelave
- Gudveig 25. jan. 1940 Vestlige Nordsø
- Guiseppina V 30. aug. 1941 Tripoli
- Gullfoss/Mecca 1976 Røde Hav
- Gulnes 1936 Sevilla
- Gunhild 17. juni 1917 Nordlige Nordsø
- Gurre 20. marts 1917 Nordlige Nordsø
H
- Habil 1912 Casablanca
- Halland 15. sep. 1940 Vestlige Nordsø
- Hammarby 1925 Biskopsön
- Hanne 5. okt. 1943 Drogden
- Hanne S 1960 Sydgrønland
- Hans Broge 8. maj 1917 Nordvestirland
- Hans Egede 1955 Sydlige Nordsø
- Hans Egede 6. marts 1942 Newfoundland
- Hans Hedtoft 1959 Sydgrønland
- Hans Jensen 13. sep. 1916 Engelske Kanal
- Hansine 1907 Weser
- Harald 1889 Østlige Nordsø
- Havda 9. dec. 1944 Askvoll
- Havfruen 1882 Québec
- Hawthornbank 25. april 1917 Orkneyøerne
- Hebe 21. okt. 1916 Engelske Kanal
- Heda 1893 Borkum
- Heering Kirse 1971 Stillehavet
- Hekla 1883 Sandefjord
- Helen 1920 Nordsøen
- Helene 17. aug. 1918 Bristolkanalen
- Helene 1929 Brest
- Helene Jensen 1980 Hordaland
- Helga/Choapa 21. sep. 1944 New York
- Helsingør 1893 Themsens Munding
- Henny 1899 Sydhavet
- Herdis/Chuiloide 7. aug. 1944 Santa Catarina
- Herluf Trolle 1863 Hongkong
- Hermod 1927 Østlige Nordsø
- Herstein 1942 Rabaul
- Herta Mærsk/Montrose 6. juli 1942 Sydgrønland
- Hertha 1937 Eyrarbakki
- Herzogin Cecilie 1936 Devon
- Hilma Lau 13. okt. 1944 Østersøen øst for Bornholm
- Hjortholm 1935 Swansea
- Holst Nordia 1972 Thyborøn
- Horsa 1869 Vestlige Nordsø
- Horsia 25. juni 1948 Ålborg Bugt
- Hroptatyr 22. dec. 1916 Engelske Kanal
- Hugo 1927 Sydgrønland
- Hulda Mærsk 10. jan. 1918 Vestsahara
- Hulda Mærsk/Chant 15. juni 1942 Sicilien-strædet
- Hvalfisken 1949 Aggersund
- Hvidbjørnen 1895 Sydgrønland
- Hòlar 11. aug. 1917 Vestlige Nordsø
I
- I.C. Jacobsen 1947 Tyske Bugt
- I.P. Suhr 1950 Sandhammaren
- Idalia 1965 Hällevik
- Igotz Mendi 24. feb. 1918 Gammel Skagen
- Indien 31. marts 1918 Azorerne
- Inga 27. april 1942 Vadehavet
- Ingeborg 11. okt. 1918 Härnösand
- Ingeborg 29. juli 1917 Nordlige Nordsø
- Ingeborg S 1923 Kaskö
- Ingeborg S 29. okt. 1943 Ægæerhavet
- Inger 11. dec. 1916 Engelske Kanal
- Inger Skou 1952 Yucatán
- Inger Skou 1963 Patagonien
- Iris 1924 Finske Bugt
- Isbjörn I 1911 Novorossijsk
- Island 1937 Isle of May
- Ivan Kondrup 16. sep. 1943 Bremen
- Ivigtut 19. juni 1917 Norskehavet
J
- J.N. Madvig 13. sep. 1916 Engelske Kanal
- Jakob Mærsk 1975 Porto
- Jamaica 7. marts 1943 Østlige Nordatlant
- Jane Mærsk/Teika Maru 1944 Sydkinesiske Hav
- Jarl 1890 Østersøen nord for Bornholm
- Jenny 6. aug. 1917 Vestlige Nordsø
- Jesanna 1958 Helgolandsbugten
- Jessie Mærsk 7. okt. 1942 Vestlige Nordsø
- Johan 26. dec. 1916 Engelske Kanal
- Johannes Mærsk/Johanna august 1944 Sortehavet