Kategori:Brig
Underkategorier
Denne kategori har nedenstående 2 underkategorier, af i alt 2.
S
Sider i kategorien "Brig"
De nedenstående 200 sider er i denne kategori, ud af i alt 630.
(forrige side) (næste side)H
- Haabet 1809 Stenbjerg
- Hakon Jarl 1863 Husby Klit
- Hamilton 1792 Fjaltring
- Hampden 1848 Sønder Lyngvig
- Hanna 1824 Biscayen
- Hanna 1895 Skagen Nordstrand
- Hanna Marie 1882 Harboøre
- Hans 1899 Bjerregård
- Hans Holmboe 1883 Thyborøn
- Harmoni 1863 Rømø Flak
- Harmonie 1860 Klitmøller
- Havfruen 1895 Rødsand
- Hedevig 1860 Harboøre
- Hedleys 1839 Nørre Lyngvig
- Heinrich 1865 Spirbakken
- Heinrich 1876 Nordsøen
- Helene 1845 Blåvandshuk
- Helios 1887 Klitmøller
- Henderson 1868 Houstrup
- Hendon 1860 Løkken
- Henriette 1839 Egersund
- Henrik & Marie 1878 Mozambique-kanalen
- Henry 1844 Læsø
- Henry 1850 Læsø
- Hepsa 1856 Skagens Rev
- Herbert 1853 Klitmøller
- Hermann 1863 Klitmøller
- Hermod 1876 Nordsøen
- Hill 1897 Thorsminde
- Hiram 1892 Nordsøen
- Hjälten Jason 1792 Kærgård
- Hlyn 1874 Slettestrand
- Holland 1884 Nymindegab
- Holtham 1792 Kærgård
- Horizon 1858 Harboøre
- Hortensia 1861 Løkken
- Horus 1863 Amrum
- Houghton-le-Spring 1844 Blåvandshuk
- Hroar 1872 Nordatlanten
- Hvidfisken 1817 Sydgrønland
- Høsten 1857 Rugård
I
J
- Jacob 1871 Klægodde
- James 1863 Rotbøl
- James Freeman 1860 Vrist
- Jane & Isabella 1821 Skallingen
- Jane 1822 Lyngby
- Jane Shirrefs 1855 Krage
- Jane Thompson 1859 Agger
- Janet 1851 Falkenberg
- Jemina 1867 Klim
- Jenny 6. aug. 1917 Vestlige Nordsø
- Johan Friedrich 1887 Lyngby
- Johanna & Emil 1853 Skagen Nordstrand
- Johanna Schwaan 1875 Anholt
- Johanne 1880 Veracruz
- Johanne 1887 Bali
- John & Ann 1868 Ferring
- John 1861 Hirsholmene
- John Hector 1851 Anholt Østerrev
- John White 1846 Agger
- John Wilson 1877 Harboøre Tange
- Jomfrue Giertrud 1799 Sydgrønland
- Julie 1850 Agger
- Julie 1874 Nymindegab
- Jungfrouw Sara & Cæcilia 1777 Østgrønland
- Juno 1849 Læsø Jegens Odde
- Jupiter 1817 Vestgrønland
- Jupiter 1880 Vejers
K
L
- La Fortuna di Stabia 1842 Skagens Rev
- La Pieta de St. Michele 1842 Vangså
- Lady Stanley 1888 Harboøre
- Lady Young 1840 Vejers
- Leeds 1819 Kampen
- Leo 1856 Løkken
- Leopard 1881 Læsø
- Lindisfarne 1874 Råbjerg
- Lisette 1845 Gammel Skagen
- Liverpool 1845 Heveren
- Los Tres Hermanos 1865 Ramsgate
- Lougen 1881 Bremerhaven
- Louis 1895 Bovbjerg
- Louise 1792 Gammel Skagen
- Louise Charlotte 1875 Nordsøen
- Lovise 1867 Klim
- Lovise Augusta 1880 Torup
- Lucina 1852 Vorupør
- Ludovic 1868 Børsmose
- Ludwig Capobossen 1893 Sønderho
- Luna 1881 Ørum
- Lydie & Azeline 1872 Agger
- Lykkens Prøve 1856 Arkona
- Léon Maria 1860 Horns Rev
M
- Madonna 1863 Vigsø
- Madonna 1883 Skagerrak
- Maid of the Mill 1864 Agger
- Maja 1863 Vorupør
- Major Wolff 1862 Kungshamn
- Mangalore 1835 Harboøre
- Margarethe Høy 1880 Løkken
- Margarets 1847 Hansted
- Maria 1817 Hanstholm
- Mariane 1869 Vestgrønland
- Marie 1878 Agger
- Marie 1894 Nordøsen
- Marie Frederikke 1876 Nordsøen
- Marie Louise 1873 Jordsand
- Marthe Helene 1868 Harboøre
- Marwood 1847 Viðoy
- Mary 1822 Hasle
- Mary Mitcheson 1874 Langer
- Mathilde 1833 Hvidehavet
- Medway 1841 Thyborøn
- Memoranda 1880 Vejers
- Mena 1888 Maracaibo
- Mentor 1859 Nørlev
- Mercurius 1869 Lønstrup
- Mercury 1839 Trans
- Metham 1767 Skagens Rev
- Mimer 1875 Nørre Langer
- Mina Iliffe 1850 Skagens Rev
- Minerva 1866 Agger
- Minister v. Motz 1830 Skagen Nordstrand
- Minstrelbay 1869 Bovbjerg
- Miranda 1873 Onsevig
- Mountaineer 1879 Rønne
N
- Najade 1883 Nordsøen
- Nantais 1847 Søndervig
- Nautilus 1873 Horns Rev
- Neptun 1840 Vorupør
- Neptunus 1825 Hirsholmene
- Neptunus 1836 Fjaltring
- Neunte März 1846 Hirsholmene
- Niord 1874 Krik Vig
- Niord 1887 Thorsminde
- Nora 1861 Stenbjerg
- Nordhavet 1876 Ålsrode
- Norham Castle 1850 Læsø Kobbergrund
- Normandie 1872 Tromøy
- Nornen 1845 Goodwin Sands
- Norsk brig 1869 Oksby
- Norske Bonde 1879 Houvig
- Norske Klippe 1845 Rejsby
- North Pole 1865 Husby Klit
- Norval 1844 Harboøre
- Nottingham 1822 Lysegrunden
- Nymphe 1835 Nexø
O
P
- Paladin 1860 Blåvandshuk
- Palmyra 1869 Nymindegab
- Patriot 1854 Rubjerg Knude
- Patriot 1857 Thyborøn
- Pauline 1856 Tolbøl
- Pauline 1861 Vedersø Klit
- Peace 1867 Rotbøl
- Pegasus 1851 Horns Rev
- Persante 1891 Biscayen
- Peter & Sophie 1847 Skagen Nordstrand
- Peter Hummelgaard 1882 Northumberland
- Petrine 1899 Nordsøen
- Petronelle 1876 Nordsøen
- Petrus 1865 Tornby
- Phesdo 1860 Houvig
- Phoebus 1878 Sunk Sands
- Pizarro 1862 Klitmøller
- Port Revil 1845 Nordby
- Preciosa 1877 Thorsminde
- Prima Donna 1872 Løkken
- Princess 1880 Skagen Nordstrand
- Princess of Wales 1884 Henne
- Prinds Christian Frederik 1846 Vestgrønland