Kategori:Dampskib
Underkategorier
Denne kategori har nedenstående 6 underkategorier, af i alt 6.
D
H
O
T
Sider i kategorien "Dampskib"
De nedenstående 200 sider er i denne kategori, ud af i alt 685.
(forrige side) (næste side)D
E
- Edgar 1872 Vorupør
- Edith Bosselmann 9. dec. 1942 Memel
- Edmond Gustave 1912 Fjaltring
- Edmund Hugo Stinnes 23. marts 1940 Thorsminde
- Egholm 30. nov. 1916 Keltiske Hav
- Ekliptika 1914 Biscayen
- Elie 24. nov. 1944 Lübtow
- Ellen 1907 Bretagne
- Else 24. aug. 1942 Nordlige Storebælt
- Else/Saint Blaise 8. nov. 1942 Casablanca
- Ely 27. maj 1915 Ålandshavet
- Emilie Mærsk 1941 Borkum
- Emla 1891 Kærsgård
- Emmy 1872 Agger
- Eos 27. feb. 1918 Nordsøen
- Erindring 5. okt. 1918 Biscayen
- Erna 1897 Falsterbo
- Erna 25. sep. 1941 Sydgrønland
- Ernst 1891 Læsø Søndre Rønner
- Esbern Snare 1930 Elben
- Eschersheim 13. marts 1940 Rubjerg Knude
- Ester 1. april 1917 Nordsøen
- Ester 1905 Asturien
- Ester 30. nov. 1941 Borkum
- Estrid 1933 Audierne
- Estrid/Sturla 11. okt. 1942 Capri
- Ethel Horatia 1888 Langer
- Etna 14. dec. 1942 Nordatlanten
- Etna 1891 Husby
- Ettrickdale 1886 Gibraltar
- Europa 5. nov. 1918 Nordlige Nordsø
- Eva 1895 Klitmøller
- Evelyn 19. feb. 1915 Borkum
- Evergunar 1932 Helgeland
- Excellence Pleske 31. marts 1918 Doverstrædet
- Expres 1891 Grådyb Barre
F
- Fairy Queen 1866 Skagens Rev
- Falkland 1921 Darß
- Farnley 1880 Horns Rev
- Faro 27. jan. 1940 Orkneyøerne
- Farø 1933 Husby
- Femeren 1930 Skagen
- Fernbrook 1896 Vejlby
- Fingal 23. dec. 1916 Nørre Lyngvig
- Finnborg 1948 Engelske Kanal
- Flandria 18. jan. 1940 Sydlige Nordsø
- Flynderborg 1930 Bretagne
- Flynderborg 21. okt. 1917 Lerwick
- Fram 1. feb. 1940 Moray Firth
- Franz Rudolf 29. sep. 1942 Sydlige Østersø
- Fredensborg og England 27. jan. 1940 Orkneyøerne
- Frederiksholm 14. dec. 1917 Hesselø Bugt
- Freiheit 1921 Ringkøbing Fjord
- Freja 10. nov. 1916 Østandalusien
- Frida/Rapel 1944 Patagonien
- Frigga 1945 Vestlige Østersø
- Frigga 27. nov. 1950 Kattegat
- Frisia 21. okt. 1917 Nordlige Nordsø
- Frode 3. sep. 1915 Vestirland
- Frode/Omaha 27. feb. 1944 Queensland
- Fuso Maru 31. juli 1944 Luzonstrædet
- Føina 10. dec. 1939 Vestlige Nordsø
G
- G Koch 1913 Aberdeen
- Gallia 1909 Agger
- Geiser og Thingvalla 1888 Vestlige Nordatlant
- Georgios Matsas 1955 Galicien
- Gerd 1969 Grådyb
- Gerd 22. feb. 1943 Sicilienstrædet
- Gerda 19. dec. 1916 Biscayen
- Gerda 8. maj 1940 Bergen
- Gerda Toft 1954 Tyske Bugt
- Gertrud 2. juni 1944 Kreta
- Gibraltar 1881 Lønstrup
- Gitano december 1918 Kattegat
- Glen Head 1934 Årsdale
- Gorm 1885 Østersøen
- Great Northern 1866 Nordsøen
- Grete 11. feb. 1943 Baleariske Hav
- Grønland 29. juli 1940 Dover
- Gudveig 25. jan. 1940 Vestlige Nordsø
- Gulnes 1936 Sevilla
- Gunhild 17. juni 1917 Nordlige Nordsø
- Gurre 20. marts 1917 Nordlige Nordsø
- Gustaf 1907 Bjerghuse
- Gustaf Wasa 1936 Arkö
- Gustave 1856 Fjaltring
- Götha 1859 Ålum
- Günther 1923 Bøvling Klit
H
- H.J. Pallisen 1890 Jammerbugt
- Hafnia 7. juni 1917 Biscayen
- Halland 15. sep. 1940 Vestlige Nordsø
- Hammarby 1925 Biskopsön
- Haneström 1934 Harboøre Tange
- Hanne 28. dec. 1939 Blyth
- Hanne 5. okt. 1943 Drogden
- Hans Broge 8. maj 1917 Nordvestirland
- Hans Egede 6. marts 1942 Newfoundland
- Hans Jensen 13. sep. 1916 Engelske Kanal
- Hansa I og T 13 Kattegat 10. april 1945
- Harald 1889 Østlige Nordsø
- Harald 1900 Varberg
- Harburg 1857 Harboøre
- Harry 1891 Klitmøller
- Havda 9. dec. 1944 Askvoll
- Hebe 21. okt. 1916 Engelske Kanal
- Hecla 1885 Thorsminde
- Heddernheim 21. marts 1940 Skagerrak
- Hekla 25. dec. 1917 Syditalien
- Helene 17. aug. 1918 Bristolkanalen
- Helene 1874 Klægodde
- Helene 1891 Nordøstdjurs
- Helene 1929 Brest
- Helfried Bismarck 8. sep. 1939 Faxe Bugt
- Helga 4. april 1917 Vestlige Nordsø
- Helga/Choapa 21. sep. 1944 New York
- Helgoland 1941 Vejle Fjord
- Helsingør 1893 Themsens Munding
- Hengest 1876 Marstrand
- Herald 1872 Hammeren
- Hermes 24. okt. 1914 Horns Rev
- Hermia/Lentini 17. april 1943 Palermo
- Hermod 1927 Østlige Nordsø
- Hermod 3. jan. 1916 Knopper
- Hilma Lau 13. okt. 1944 Østersøen øst for Bornholm
- Hinrich 1898 Skallerup
- Hjortholm 1935 Swansea
- Hodnaberg 24. feb. 1946 Hals Barre
- Holland 9. nov. 1914 Butteren
- Horsa 1869 Vestlige Nordsø
- Hroptatyr 22. dec. 1916 Engelske Kanal
- Hugo 1927 Sydgrønland
- Hulda Mærsk 10. jan. 1918 Vestsahara
- Hòlar 11. aug. 1917 Vestlige Nordsø
I
- I.C. Jacobsen 1947 Tyske Bugt
- I.P. Suhr 1950 Sandhammaren
- Idomata 1921 Tørre Bjælke
- Igotz Mendi 24. feb. 1918 Gammel Skagen
- Indien 31. marts 1918 Azorerne
- Inga 1901 Melrakkaslétta
- Inga 27. april 1942 Vadehavet
- Ingeborg 1871 Henne
- Ingeborg 29. juli 1917 Nordlige Nordsø
- Ingeborg S 1923 Kaskö
- Ingeborg S 29. okt. 1943 Ægæerhavet
- Inger 11. dec. 1916 Engelske Kanal
- Ingolf 27. dec. 1914 Vestlige Nordsø
- Iris 1906 Horns Rev
- Iris 1924 Finske Bugt
- Isbjörn I 1911 Novorossijsk
- Island 1937 Isle of May
- Isle of Arran 1883 Thyborøn Kanal
- Ivan Kondrup 16. sep. 1943 Bremen
- Ivar 13. aug. 1916 Liguriske Hav
J
- J.N. Madvig 13. sep. 1916 Engelske Kanal
- Jacqueline 22. aug. 1944 Bayonne
- Jakob Mærsk 19. dec. 1940 Drogden
- James J. Dickson 1891 Klitmøller
- James Malam 1899 Sydlige Nordsø
- Jarl 1890 Østersøen nord for Bornholm
- Jeanne 5. sep. 1916 Engelske Kanal
- Jessie Mærsk 7. okt. 1942 Vestlige Nordsø
- Johan Tillberg 14. sep. 1916 Køge Bugt
- Johanne 1927 Biscayen
- Johanne 23. april 1916 Dogger Banke
- Johannes Mærsk/Johanna august 1944 Sortehavet
- Jolantha 1947 Øresund
- Julius Madsen 5. juni 1944 Sydlige Østersø
- Juno 24. marts 1945 Wilhelmshaven
- Jupiter II Københavns Havn 1923
- Jutta/Arwa 1973 Suez
- Jytte 19. dec. 1939 Vestlige Nordsø
- Jægersborg 17. dec. 1939 Vestlige Nordsø
K
- K1 Nordsøen 18. nov. 1917
- Ka Hing 1929 Sydkinesiske Hav
- Kabylie 1915 La Rochelle
- Kai 5. nov. 1917 Algarve
- Kalø 13. juni 1918 Vestlige Nordsø
- Karla 21. maj 1916 Huvudskär
- Katholm 30. juli 1916 Sicilienstrædet
- Kejserinde Dagmar 2. april 1944 Borkum
- Kepler 1877 Sønder Lyngvig
- Ketty 1950 Thorsminde
- KG.376 Blithesome 1935 Nordatlanten
- Kien Sing 1948 Hongkong
- Kirsten 9. aug. 1940 Juelsminde
- Kjøbenhavn 11. juni 1948 Ålborg Bugt
- Klüpfel 1923 Sydlige Nordsø
- Knaresbro 1906 Bovbjerg
- Kotka 1956 Østlige Nordatlant