Kategori:Dansk fiskefartøj
|
Navngivne danske fiskefartøjer med eller uden fiskerikendetegn/fartøjsdistrikt, som tilknyttes automatisk med {{f|...}}
eller manuelt (ordnet kronologisk).
Underkategorier
Denne kategori har nedenstående 39 underkategorier, af i alt 39.
E
F
H
K
L
M
N
O
R
S
T
V
Å
Sider i kategorien "Dansk fiskefartøj"
De nedenstående 200 sider er i denne kategori, ud af i alt 338.
(forrige side) (næste side)E
- E.249 Eliezer 23. okt. 1919 Grådyb
- E.25 Ebenezer 1937 Nordsøen
- E.25 J.L. Ginge 11. juni 1918 Østlige Nordsø
- E.255 Ægir 1921 Svenskeknolde
- E.257 Ekko 1951 Nordsøen
- E.257 Ruth Holm 1971 Østlige Nordsø
- E.258 Jens Thimsen 10. feb. 1949 Blåvand
- E.264 Georg 19. juli 1917 Blåvand
- E.267 Teddy Thiim 10. feb. 1949 Østlige Nordsø
- E.272 Stornoway 1959 Doverstrædet
- E.276 Asboe november 1943 Storbritannien
- E.28 Marie 1895 Horns Rev
- E.286 Vita Madsen 1957 Nordsøen
- E.287 Ajax 1969 Listerdyb
- E.287 Elisabeth 1982 Østlige Nordsø
- E.29 Eigil 1936 Nordsøen
- E.29 Jonna Olesen 1975 Blåvand
- E.295 Ella-Grethe 24. jan. 1946 Østlige Nordsø
- E.297 Talyn 25. juni 1943 Østlige Nordsø
- E.3 Haabet 1894 Oksby
- E.3 Karens Minde 1912 Vyl
- E.3 Veststrand 1978 Rømø
- E.30 Ane Johanne 1919 Ulvtand
- E.30 Nordkysten 17. nov. 1941 Nordsøen
- E.30 Palle 1934 Nordsøen
- E.30 Sommerfuglen 1885 Sønderho
- E.305 Kirstine Marie 8. okt. 1919 Østlige Nordsø
- E.308 P. Dickens 1924 Østlige Nordsø
- E.310 Molly 5. juli 1944 Østlige Nordsø
- E.313 Ancher januar 1921 Svenskeknolde
- E.314 Vertrauen 1976 Vadehavet
- E.315 Else 1923 Vestlige Nordsø
- E.317 Meta 1931 Østlige Nordsø
- E.318 Thora 1920 Østlige Nordsø
- E.318 Vikingbank 1936 Nordsøen
- E.321 Ejnar 1934 Nordsøen
- E.322 Ingrid Fink 1978 Slugen
- E.328 Frederikshavn 26. feb. 1941 Østlige Nordsø
- E.328 Klondyke 1957 Østlige Nordsø
- E.33 Albatros 1898 Horns Rev
- E.33 Elly 1923 Østlige Nordsø
- E.336 Verona 1961 Østlige Nordsø
- E.337 West Bound 1938 Haurvig
- E.338 Marianne Mortensen april 1949 Nordsøen
- E.339 Marie Lund 1938 Vestlige Nordsø
- E.34 Vega 1904 Fanø Vig
- E.34 Yrsa 1949 Nordøstlige Nordsø
- E.340 Invecta 18. aug. 1942 Nordsøen
- E.342 Jytte 1959 Nordlige Nordsø
- E.347 Capella 1938 Østlige Nordsø
- E.350 Hero 1935 Horns Rev
- E.352 Vagn 1919 Keldsand
- E.352 Victory 1971 Elben
- E.355 Linea 1926 Horns Rev
- E.362 Helle 27. aug. 1942 Østlige Nordsø
- E.362 Thora Johanne 1923 Vestlige Nordsø
- E.363 Josva 1922 Vejers
- E.364 C.A. Lund 1962 Østlige Nordsø
- E.367 Antares 1972 Tørre Bjælke
- E.368 Falkland 1971 Østlige Nordsø
- E.369 O. Wilhelmsen 1920 Højeknolde
- E.370 Rita Irene 1981 Østlige Nordsø
- E.370 Svenning 1970 Nordsøen
- E.371 Dary 1918 Tørre Bjælke
- E.374 Dakota 12. april 1943 Østlige Nordsø
- E.381 Havørnen 27. juli 1917 Søren Jessens Sand
- E.387 Leif 4. feb. 1919 Østlige Nordsø
- E.389 Sinna 1923 Østlige Nordsø
- E.391 Gratia 26. april 1944 Østlige Nordsø
- E.397 Neptun 1921 Oslofjorden
- E.401 Thora 1943 Humber
- E.403 Vulgaris 1936 Østlige Nordsø
- E.408 Max Georg 7. maj 1941 Nordsøen
- E.413 Syrenen 1928 Haurvig
- E.417 Grethe Lise 1974 Horns Rev
- E.417 Grethe Lise 1980 Nordsøen
- E.422 Dan Britt 1984 Østlige Nordsø
- E.425 Chr. Muff 1938 Tyske Bugt
- E.426 Josse 30. sep. 1944 Våde Bjælke
- E.428 Ella 1926 Horns Rev
- E.43 Duen 1919 Ulvtand
- E.43 Jylland 1902 Bjerregård
- E.43 Støren 1894 Vyl
- E.431 Vestfart 1979 Vyl
- E.436 Sylvia 16. juni 1941 Sydlige Nordsø
- E.439 Oberon 1961 Østlige Nordsø
- E.447 Aktiv 1938 Nordsøen
- E.449 Gerda 1938 Østlige Nordsø
- E.45 Esperance 1938 Nordsøen
- E.45 Jupiter 1902 Vyl
- E.45 Ketty 1924 Østlige Nordsø
- E.450 Tina Krarup 1986 Horns Rev
- E.455 Ane Margrethe 1. april 1945 Våde Bjælke
- E.459 Lyngvig 13. sep. 1940 Østlige Nordsø
- E.462 H.B. Brock 1990 Sydlige Nordsø
- E.464 Karna Schrøder 1962 Rogaland
- E.465 Bob 14. aug. 1943 Østlige Nordsø
- E.47 Jylland 1903 Husby
- E.474 Svend Aage 1971 Nordsøen
- E.476 Alice 1936 Østlige Nordsø
- E.479 Rita 4. juni 1942 Blåvandshuk
- E.486 Haabet 1919 Sønderho
- E.488 Elieser 1933 Grådyb
- E.488 Sonny 1969 Shetlandsøerne
- E.492 Linda 1957 Vestlige Nordsø
- E.493 Bounty 3. maj 1951 Nordsøen
- E.498 Vestjyden 1974 Nordsøen
- E.5 Skjold 1919 Vadehavet
- E.50 Jørna 7. marts 1943 Østlige Nordsø
- E.50 Willy 1904 Vyl
- E.500 Svend Aage 1927 Horns Rev
- E.507 Mogens Dres 1969 Esbjerg Havn
- E.51 Marri 1953 Nordsøen
- E.527 Albatros 1930 Nordøstisland
- E.53 Bien 1903 Ulven
- E.53 Lykkens Prøve 1923 Nordsøen
- E.530 Poul Breinholt 1936 Østlige Nordsø
- E.530 Tove 1933 Sydøstisland
- E.534 Sollok 1929 Grådyb
- E.537 Hanstholm sep. 1947 Nordsøen
- E.539 Patmos 1921 Nordsøen
- E.54 Imanuel 1911 Blåvand
- E.54 Stella 1981 Havneby
- E.542 Signe 1988 Nordsøen
- E.544 Georg Stage 1924 Sejerø Bugt
- E.545 Diana 1937 Tyske Bugt
- E.545 Lause juli 1943 Østlige Nordsø
- E.548 Orla 1926 Fanø
- E.549 Knud Børge 1926 Sønderho
- E.55 Ella Alexia 1912 Østlige Nordsø
- E.555 Vestjydsk Pioner 1971 Østersøen
- E.56 Dagmar 1903 Skallingen
- E.562 Argus 1. aug. 1944 Nordsøen
- E.563 Helen May 1988 Sydlige Nordsø
- E.567 Olympia 1976 Nordsøen
- E.57 Dagny 1935 Horns Rev
- E.57 Union 1899 Tørre Bjælke
- E.572 Lis Susanne 1982 Østlige Nordsø
- E.577 Hornstrup 1965 Nordsøen
- E.58 Føniks 1910 Horns Rev
- E.58 Karen juli 1918 Vadehavet
- E.591 H. Børsmose 1981 Tyske Bugt
- E.595 Citavia 1970 Grådyb
- E.6 Mars 1901 Østlige Nordsø
- E.60 Bethania 1928 Ulven
- E.60 Haabet 1905 Rømø Flak
- E.61 Hekla 1937 Tyske Bugt
- E.614 Leif Brink 1995 Helgoland
- E.628 Anemone 1976 Sydlige Nordsø
- E.63 Delphin 1900 Blåvand
- E.630 Tosca 1966 Listerdyb
- E.631 Laksø 1971 Østlige Nordsø
- E.65 Imanuel 1904 Knudedyb
- E.655 Bogani 1973 Østlige Nordsø
- E.658 Bente Houborg 1985 Østlige Nordsø
- E.66 Dogger-Bank 1931 Nordsøen
- E.66 Klitten 1907 Årgab
- E.66 Olga 1921 Østlige Nordsø
- E.68 Maja 1926 Nordsøen
- E.690 Unni 1970 Nordsøen
- E.7 Magretha 1897 Haurvig
- E.70 Debora 1915 Oksby
- E.70 Rigmor 1927 Storebælt
- E.70 Standard 1924 Horns Rev
- E.702 Lene Marianne 1969 Nordsøen
- E.71 Duen 23. juni 1943 Østlige Nordsø
- E.71 Søsvalen 1898 Jungnamensand
- E.745 Susanne Kent 1979 Nymindegab
- E.750 Carl Jolle 1970 Østlige Nordsø
- E.77 Margrethe 12. dec. 1940 Grådyb
- E.78 Ruki 1966 Grådyb
- E.79 Thora 1922 Søndervig
- E.79 Vilhelmine ca. 4. marts 1940 Nordsøen
- E.8 Emanuel 1903 Sønderho
- E.83 Ternen 1914 Østlige Nordsø
- E.84 Bent 7. maj 1945 Kielerfjorden
- E.86 Strandby 1936 Nordsøen
- E.90 Dagny Olesen 1931 Østlige Nordsø
- E.92 Ejjam, E.348 Mercator, E.456 Gerlis og E.504 Polaris 24. feb. 1940 Dogger Banke
- E.92 Vagn 16. juli 1943 Østlige Nordsø
- E.93 Bries 1922 Ulvtand
- E.98 Grethe 1924 Søren Jessens Sand
- Erna 1972 Kielerkanalen
F
- F. Havmaagen 1885 Fanø
- F.1 Dronning Louise 1906 Horns Rev
- F.11 C.F. Thomsen 1923 Fanø
- F.33 Valborg 1919 Mandø Flak
- F.6 Fanø 1889 Svenskeknolde
- F.7 Karen & Ejner 1905 Østlige Nordsø
- FD. Annie II 27. feb. 1942 Meðallandsbugur
- FD.564 Anna 1924 Grindavík
- FN. Falken 1891 Anholt
- FN.238 Victoria 30. nov. 1940 Kattegat
- FN.253 Yelva 1947 Kattegat
- FN.260 Hansine 1935 Dogger Banke
- FN.270 Metha 1934 Wick i Skotland
- FN.281 Astrid 1919 Benknolde
- FN.38 Dorthea 17. okt. 1944 Ålbæk Bugt
- FN.430 Greta 17. aug. 1942 Østlige Nordsø
- FN.505 Nøkken 5. nov. 1943 Kattegat